10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$413
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Po 9800 mAh battery (36 Wh)
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A701 |
| Dimensions | 259.8 x 175 x 10.9 mm (10.23 x 6.89 x 0.43 in) |
| Weight | 667 g (1.47 lb) |
| Colours | Titanium Gray |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | Yes |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Non-removable Li-Po 9800 mAh battery (36 Wh) |
| Talk Time | Up to 12 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.