7.0 inches, 137.9 cm2 (~53.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~53.8% screen-to-body ratio)
Camera
Yes
Battery
Li-Ion 2640 mAh
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab B1-710 |
| Dimensions | 198.1 x 129.5 x 12.7 mm (7.80 x 5.10 x 0.5 in) |
| Weight | 339.9 g (11.99 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~53.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 2640 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.