
4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
1.2
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid C1 |
| Dimensions | 127.3 x 65.5 x 10 mm (5.01 x 2.58 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.