
3.5 inches, 34.9 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
3.5 inches, 34.9 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1350 mAh battery
Processor
768
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid E |
| Dimensions | 115 x 62.5 x 12.5 mm (4.53 x 2.46 x 0.49 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Ferrari edition |
| Screen Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | 480p@20fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 512MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 768 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.