
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1760 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid E1 |
| Dimensions | 132 x 68.5 x 9.9 mm (5.20 x 2.70 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1760 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | SGX531u |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.