
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid E2 |
| Dimensions | 131 x 68 x 9.9 mm (5.16 x 2.68 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.