
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid E3 |
| Dimensions | 136 x 68 x 9 mm (5.35 x 2.68 x 0.35 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Colours | Black/White |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 260 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.