
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid E700 |
| Dimensions | 147.3 x 73 x 9.9 mm (5.80 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Titan Black, Burgundy Red |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h |
| Standby | Up to 1440 h |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.