
3.5 inches, 33.8 cm2 (~48.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
3.5 inches, 33.8 cm2 (~48.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion battery
Processor
800MHz
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Express E320 |
| Dimensions | 115 x 60.8 x 13.4 mm (4.53 x 2.39 x 0.53 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~48.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Talk Time | Up to 8 h (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 480 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 800MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.