
4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Gallant Duo |
| Dimensions | 129 x 65.9 x 9.9 mm (5.08 x 2.59 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Gentle Black, Ceramic White |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.