
3.7 inches, 39.0 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
3.7 inches, 39.0 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Glow E330 |
| Dimensions | 117 x 58.5 x 11.5 mm (4.61 x 2.30 x 0.45 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | Black, White, Pink |
| Screen Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Internal Memory | 1GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.