
5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Jade |
| Dimensions | 140.5 x 69 x 7.5 mm (5.53 x 2.72 x 0.30 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black, White, Green, Pink, Gray |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 330 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.