
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio)
Camera
21 MP
Battery
Li-Po 2870 mAh
Processor
Hexa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, April
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Jade Primo |
| Dimensions | 156.5 x 75.9 x 8.4 mm (6.16 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 21 MP, f/2.2, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2870 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 330 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe/ Taiwan |
| 4G | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Europe |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe/ Taiwan |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.