
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Jade Z |
| Dimensions | 143.5 x 69.8 x 8 mm (5.65 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/1.8, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Standby | Up to 410 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM (Jade Z), 16GB 2GB RAM (Jade Z+) |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.