
3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid mini E310 |
| Dimensions | 110.4 x 57.5 x 13 mm (4.35 x 2.26 x 0.51 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| Colours | blue, pink, silver, black, green, lagoon, cherry, pearl, steel |
| Screen Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 480 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Processor | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.