
3.6 inches, 36.9 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
3.6 inches, 36.9 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
800
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid mt |
| Dimensions | 115 x 63 x 13.5 mm (4.53 x 2.48 x 0.53 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 11 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 450 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UPnP, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.