
5.7 inches, 89.6 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$348
Display
5.7 inches, 89.6 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid S1 |
| Dimensions | 163 x 83 x 9.6 mm (6.42 x 3.27 x 0.38 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 11 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.