
6.0 inches, 98.7 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$369
Display
6.0 inches, 98.7 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid S2 |
| Dimensions | 166 x 86.2 x 9 mm (6.54 x 3.39 x 0.35 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Colours | Black, Red |
| Screen Size | 6.0 inches, 98.7 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Quad-LED ring flash | 4K@24fps, 1080p@60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 13 h (3G) |
| Standby | Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.