
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4020 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, February
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid X2 |
| Dimensions | 153.3 x 78.8 x 8.5 mm (6.04 x 3.10 x 0.33 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Colours | Black, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/1.8, AF |
| Front Camera | 13 MP, f/1.8, AF |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4020 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 23 h (3G) |
| Standby | Up to 820 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - Europe, Taiwan |
| 4G | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Europe |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - Europe, Taiwan |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| HD | Basemark OS II 2.0: 825Basemark X: 4300 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.