
3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Po 1300 mAh
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z110 |
| Dimensions | 110 x 61.5 x 12.3 mm (4.33 x 2.42 x 0.48 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 1300 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 2100 - SIM 1 only |
| 3G Speed | HSDPA 2100 - SIM 1 only |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.