
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z200 |
| Dimensions | 126 x 65 x 10.3 mm (4.96 x 2.56 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Titanium Black, Essential White, Fragrant Pink, Sky Blue, Sunshine Yellow |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Panorama | Yes |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.