
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z220 |
| Dimensions | 125.3 x 64 x 9.6 mm (4.93 x 2.52 x 0.38 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.