
3.5 inches, 36.5 cm2 (~55.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~55.8% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 1500 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z3 |
| Dimensions | 109 x 60 x 10.4 mm (4.29 x 2.36 x 0.41 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Rock Black, Classic White |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~55.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.