
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z320 |
| Dimensions | 136 x 66.5 x 9.6 mm (5.35 x 2.62 x 0.38 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Colours | Pure White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.