
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1630 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z4 |
| Dimensions | 124 x 64 x 9.7 mm (4.88 x 2.52 x 0.38 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Colours | Black/White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1630 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.