
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z5 |
| Dimensions | 145.5 x 73.5 x 8.8 mm (5.73 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Essential White, Gentle Grey |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.