
5.0 inches, 75.7 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 75.7 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z520 |
| Dimensions | 154 x 86 x 6.4 mm (6.06 x 3.39 x 0.25 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 75.7 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~187 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Battery | Li-Po 2000 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.