
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2420 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Z530 |
| Dimensions | 144 x 70.3 x 8.9 mm (5.67 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | Yes |
| Battery | Li-Ion 2420 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.