
3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1530 mAh battery
Processor
533
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer M900 |
| Dimensions | 119 x 62 x 17.1 mm (4.69 x 2.44 x 0.67 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 470 h |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 533 MHz Samsung S3C 6410 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| Browser | HTML |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.