
3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Po 1350 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer neoTouch |
| Dimensions | 118.6 x 63 x 12 mm (4.67 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Removable Li-Po 1350 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.