
3.2 inches, 29.1 cm2 (~48.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
3.2 inches, 29.1 cm2 (~48.2% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Po 970 mAh battery
Processor
528
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer neoTouch P300 |
| Dimensions | 110 x 55 x 15.1 mm (4.33 x 2.17 x 0.59 in) |
| Weight | 130.6g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~48.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Po 970 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.