
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4420 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Predator 8 |
| Dimensions | 217.9 x 127 x 8.6 mm (8.58 x 5.0 x 0.34 in) |
| Weight | 353.8 g (12.49 oz) |
| Colours | Black/Silver |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4420 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h 30 min |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Sensors | Yes |
Similar phones and alternatives
No comments yet.