
3.7 inches, 39.0 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
3.7 inches, 39.0 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Stream |
| Dimensions | 119.5 x 63 x 11.2 mm (4.70 x 2.48 x 0.44 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | 720p@24fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 2GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA & UPnP technology |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.