
1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.9% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 400 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 10.16G |
| Dimensions | 108.5 x 45 x 12.6 mm (4.27 x 1.77 x 0.50 in) |
| Weight | 63 g (2.22 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 128 x 160 pixels |
| Battery | Li-Ion 400 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Standby | Up to 160 h |
| Internal Memory | 4MB |
| Card Slot | No |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.