
5.0 inches, 64.5 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
5.0 inches, 64.5 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2019, Q1
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1c (2019) |
| Dimensions | 136.6 x 65.3 x 10 mm (5.38 x 2.57 x 0.39 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Colours | Enamel Blue, Blush Pink, Volcano Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR | 720p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.