
6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$99
Display
6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, May
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1S (2020) |
| Dimensions | 158.7 x 74.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Agate Green, Power Grey |
| Screen Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12m 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12m, AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide/depth sensor), 1/5.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.