
10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Available. Released 2018, June
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1T 10 |
| Dimensions | 255 x 155 x 9.4 mm (10.04 x 6.10 x 0.37 in) |
| Weight | 415 g (14.64 oz) |
| Colours | Gray, Dark Blue |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Frequency | No |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.