
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 2580 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Available. Released 2018, June
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1T 7 |
| Dimensions | 189.5 x 111 x 9.2 mm (7.46 x 4.37 x 0.36 in) |
| Weight | 245 g (8.64 oz) |
| Colours | Gray, Dark Blue |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 1024 x 600 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Frequency | No |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2580 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.