
5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2460 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, Q4
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1v (2019) |
| Dimensions | 149.1 x 72.2 x 8.9 mm (5.87 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 153.2 g (5.40 oz) |
| Colours | Anthracite Black, Metallic Blue, Metallic Gold, Metallic Rose |
| Screen Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/5.0", 1.12m or 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/4.0", 1.12m |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/5", 1.12m |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2460 mAh, removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5001D/5001U/5001T |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28 - 5001D |
| 3G Speed | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5001D/5001U/5001T |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical) - market dependant, accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.