
5.3 inches, 72.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
5.3 inches, 72.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2460 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1x |
| Dimensions | 147.5 x 70.6 x 9.1 mm (5.81 x 2.78 x 0.36 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Colours | Black, Blue (EU, MEA, APAC); Black, Gold, Rose Gold (LATAM) |
| Screen Size | 5.3 inches, 72.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~203 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12m, AF 13 MP (5059D only) |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2460 mAh battery |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5059A |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28 - 5059A |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5059A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted, 5059A/J only), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.