
2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.9% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1000 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 2001 |
| Dimensions | 112 x 61.5 x 12.8 mm (4.41 x 2.42 x 0.50 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 320p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 500 h |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| 2G | GSM 850 / 1900 - 2001A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS; built-in antenna |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.