
2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 850 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 2005 |
| Dimensions | 120 x 50 x 10 mm (4.72 x 1.97 x 0.39 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| Colours | Anthracite, Coralline, Fresh Rose, Apple Green, OfficerTurquoise, White |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Battery | Li-Ion 850 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 14 h |
| Standby | Up to 425 h |
| Internal Memory | 128MB/ 64MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| 2G | GSM 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.