
2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 750 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 2010 |
| Dimensions | 106 x 52.5 x 13.6 mm (4.17 x 2.07 x 0.54 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| Colours | Anthracite, Apple Green, Coralline Fresh, Rose Fresh, Turquoise Iron gray, Pure White |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 144p@12fps |
| Battery | Li-Ion 750 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 128MB ROM, 64MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| GPRS | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.