
2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Li-Ion 750 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 2012 |
| Dimensions | 107 x 53.7 x 14 mm (4.21 x 2.11 x 0.55 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Colours | Dark Chocolate |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | 240p@15fps |
| Battery | Li-Ion 750 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 16MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| GPRS | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.