
2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$33
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.1% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 850 mAh
GSM | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 2040 |
| Dimensions | 123.4 x 51.5 x 12.4 mm (4.86 x 2.03 x 0.49 in) |
| Weight | 77.9 g (2.75 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | 320p@12fps |
| Battery | Li-Ion 850 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 600 h |
| Internal Memory | 4MB ROM, 4MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 (optional) |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS, recording; built-in antenna |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.