
1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 750 mAh
Processor
460
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 2052 |
| Dimensions | 108.5 x 44.8 x 13 mm (4.27 x 1.76 x 0.51 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | VGA |
| Battery | Li-Ion 750 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Standby | Up to 144 h |
| Internal Memory | 128MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Processor | 460 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.