
5.5 inches, 78.1 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.5 inches, 78.1 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, May
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 3 |
| Dimensions | 147.1 x 68.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Spectrum Black, Spectrum Gold (LATAM), Spectrum Black, Spectrum Blue (APAC), Spectrum Black, Spectrum Blue, Spectrum Gold (EU/MEA) |
| Screen Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12m, PDAF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5052A |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28 - 5052A |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5052A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.