
2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 1530 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 3088 |
| Dimensions | 125.2 x 50.5 x 12.8 mm (4.93 x 1.99 x 0.50 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Colours | Black, Gray, Blue |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Li-Ion 1530 mAh battery |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
Similar phones and alternatives
No comments yet.