
8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4080 mAh
Processor
Quad-core
LTE | Available. Released 2018, October 08
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 3T 8 |
| Dimensions | 209.5 x 125 x 8.3 mm (8.25 x 4.92 x 0.33 in) |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Frequency | LTE |
| Main Camera | 5 MP, f/2.4, (wide), 1/5.0", 1.12m |
| Front Camera | 2 MP, f/2.8, (wide), 1/5.0", 1.65m |
| Video | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 4080 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.28 GHz |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 66, 71 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.