
6.7 inches, 115.8 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
6.7 inches, 115.8 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, Q4
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 3v (2019) |
| Dimensions | 174.5 x 83.3 x 8.4 mm (6.87 x 3.28 x 0.33 in) |
| Weight | 197.9 g (6.98 oz) |
| Colours | Elegant Black |
| Screen Size | 6.7 inches, 115.8 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~240 ppi density) | DragonTrail Pro |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 16 MP, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 41, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (DragonTrail Pro glass), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.